BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Veisimas keičia šunų smegenis

Mokslininkai iš Naujojo Pietų Velso bei Sidnėjaus universitetų nustatė, kad daugelio trumpasnukių šunų veislių smegenys pasisukusios į priekį daugiau kaip 15 laipsnių kampu, o kvapą kontroliuojanti smegenų sritis visiškai perkelta į kitą vietą. Dideli skirtumai tarp šunų kaukolės dydžio ir formos atsirado per daugiau kaip 12 000 metų šunis veisiant dėl funkcinių bei estetinių savybių.

Toks dramatiškas šunų smegenų „pertvarkymas“ kelia rimtų klausimų apie šio proceso poveikį jų elgsenai. Mokslininkų tyrimai paskelbti moksliniame žurnale PLoS ONE.

Mokslininkai iš UNSW Smegenų ir senėjimo tyrimų programos bei Sidnėjaus Universiteto Veterinarinio mokslo fakulteto tyrinėdami įvairių šunų veislių smegenis naudojo magnetinio rezonanso tomografiją (MRT).

„Mes pastebėjome stiprias ir savarankiškas koreliacijas tarp šunų kaukolės dydžio bei formos ir smegenų pasisukimo bei uoslės skilties pozicijos“ - teigia tyrimo bendraautorius Dr Michael Valenzuela iš UNSW psichiatrijos mokyklos.

Kai šuns galva ar kaukolė tampa plokštesnė – panašiai kaip mopso – jo smegenys sukasi į priekį, o uoslės centras slenka toliau, užimdamas vis žemesnę ir žemesnę poziciją. Tyrimo autoriai pažymi, kad jokie kiti gyvūnai iš žmogaus negauna tiek mielės ir draugystės kaip šunys, tačiau tuo pačiu jokie kiti gyvūnai nekenčia tokių sisteminių ir tyčinių intervencijų į jų biologiją.

„Šuniniai į žmogaus kišimąsi veisimo procese reaguoja neįtikėtinai. Nuostabu, kad šunų smegenys gali prisitaikyti prie tokių didelių kaukolės formos pokyčių. Tai niekada nebuvo dokumentuota su kitomis rūšimis“ – sako Dr Valenzuela.

Specifinių veislių ligos dokumentuotos gerai (mopsų encefalitas ar vokiečių aviganių klubų sąnarių problemos), tačiau iki šiol buvo mažai žinoma apie žmonių kišimosi poveikį šunų smegenims.

Tyrimo bendraautorius profesorius Paul McGreevy iš Sidnėjaus Universiteto pažymi: „Mes manome, kad šunys gyvena kvapų pasaulyje – tačiau šios išvados aiškiai rodo, kad vieno šuns kvapų pasaulis labai skiriasi nuo kito“.

„Kitas akivaizdus žingsnis – pabandyti išsiaiškinti, ar šie smegenų organizavimo pakeitimai taip pat susiję ir su sisteminiais jų funkcijos pakitimais“, sako Dr Valenzuela.

Pagal 2010 08 02 d. ScienceDaily pasirodžiusį straipsnį „Breeding Is Changing Dog Brains, Scientists Find“

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (2) to “Veisimas keičia šunų smegenis”

  1. Sausis 20th, 2011 | 10:30

    [...] sukūrė daug fizine išvaizda besiskiriančių veislių. Net vidinė akių struktūra  ar smegenų pasisukimas tarp kai kurių veislių gali skirtis. Yra daugybė teorijų, kodėl vienos veislės atrodo/yra [...]

  2. Sausis 20th, 2011 | 10:30

    [...] sukūrė daug fizine išvaizda besiskiriančių veislių. Net vidinė akių struktūra  ar smegenų pasisukimas tarp kai kurių veislių gali skirtis. Yra daugybė teorijų, kodėl vienos veislės atrodo/yra [...]

Rašyk komentarą