BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Airių Stafordšyro bulterjeras

Keetch's Flint Blue Boy
Keetch’s Flint Blue Boy

Daug kas žino tokią veislę - anglų Stafordšyro bulterjerą. Įdomu tai, kad kartais galima išgirsti ir apie airių Stafordšyro terjerus, tačiau nuomonė apie pastaruosius gana prieštaringa. Vieni sako, kad tai tikra savarankiška veislė, kiti – kad airių stafbuliai tėra kažkokie mišrūnai, treti teigia, kad po airių stafbulio pavadinimu gudriai „slepiasi“ šunys, kuriems gali būti taikomi apribojimai – pvz., amerikiečių pitbulterjerai. Šiuo metu galima rasti daugybę pasakojimų apie šių šunų kilmę, tad sunku atsirinkti, kur tiesa, kur melas. Vis dar diskutuojama dėl airių stafbulių „grynumo“ ir to, ar šiuos šunis išvis galima vadinti veisle. Atrodo, kad airių Stafordšyro bulterjerų atveju tai daugiausia priklauso nuo požiūrio.

Rodger`s Oscar

Rodger`s Oscar

Kalbant apie veislės (ar „neveislės“) istoriją, pabandysiu aprašyti dažniausiai pasitaikančias ir vis dar „apdiskutuojamas“ teorijas.

Airių Stafordšyro bulterjerai bet kuriuo atveju (net jei tikėsime, kad tai mišrūnai) daugiausia kilę iš anglų Stafordšyro bulterjerų. Anglų stafbulių gyslomis teka buldogų ir terjerų kraujas, šiek tiek daugiau apie jų istoriją galima paskaityti čia. Dar prieš 30 – 40 metų niekas nežinojo tokios veislės kaip airių stafbulis ir niekas specialiai jos nekūrė. Tačiau apie 1950 m. dalis anglų Stafordšyro bulterjerų „iškeliavo“ į Airiją. Ten jie naudoti kovoms ir barsukų pjudymui, įgijo ilgesnes kojas, liesesnį kūno sudėjimą, didesnį ūgį (dėl to iki dabar vis pavadinami „darbiniu“ anglų stafbulio tipu). Kai apie 1980 m. tie šunys „grįžo“ atgal į Angliją (vieni pirmųjų buvo Mr. William Delaney’s šunys, pradėję „Dublin Red“ liniją - Gentleman Jim, Brindle Devil ir Bankhead Bullfighter), gerokai skyrėsi nuo ten auginamų stafbulių.

Josh (Dublin Red)

Josh (Dublin Red)

Garsiausi airių stafbuliai buvo Stormer, Psycho, Flynn. Žinomiausios linijos – Blue Bullet, Belcher, Northford/Psycho, Dublin Red. Apie Stormer kilmę pasakojama, jog jis buvo kovinių anglų bulterjero ir airių Stafordšyro bulterjero mišrūnas. Teigiama, kad tai bene vienas geriausių anglų kovinių šunų, tačiau daug kas jį nuvertindavo dėl to, kad buvo mišrūnas.

Stormer

Stormer

Kitas garsus šuo buvo Psycho (Allen’s “Major X Allen’s “Molly”, taip pat sakoma, kad 1/8 jo kraujo - pitbulterjeras), kuris buvo pirmasis oficialus Airijos čempionas. Vėliau Psycho buvo perpirktas ir pavadintas Hagler. Kovose jam sekėsi puikiai, turėjo 5 mačus, 4 laimėjo, tačiau kartą, sverdamas 18 kg, „prakišo“ kovą Stormeriui (19 kg). Psycho žuvo veislyne kovodamas su savo sūnumi Moonshine. Iki šių dienų labiausiai vertinami tie šunys, kurių kilmėje galima aptikti Psycho (Hagler) vardą.

Psycho

Psycho

Airių stafbuliai nėra pripažįstamai jokių nacionalinių veislynų asociacijų ar klubų. Taip yra todėl, kad tai viena tų veislių, kurios nebuvo kurtos pakankamai ilgai ar selektyviai, kad rezultatus būtų galima vadinti tikra veisle. Dauguma esamų registracijų yra tik asmeninio ar komercinio pobūdžio. Dabar šie šunys pripažįstami šių organizacijų: UNKC (United National Kennel Club), ISF (Irish Staffordshire Federation), IKC (Intercontinental Kennel Club), DRA (Dog Registry Of America). Airių Stafordšyro bulterjerų klubas įkurtas 1990 metais Shaun Barker iniciatyva. S. Barker gal kažkiek pyko, kad airių Stafordšyro bulterjerų kiti kinologų klubai (greičiausiai omenyje turėtas Anglijos Kinologų klubas The Kennel Club) nepripažįsta. Pirmoji klubo organizuota airių stafbulių paroda įvyko 1995 metų sausio mėnesį.

Psycho prieš kovą su Stormer

Psycho prieš kovą su Stormer

Kol kovos buvo populiarios, airiškais stafbulių variantas buvo itin populiarus, tačiau vėliau beveik išnyko. Nežinomi veisėjai ir šiaip entuziastai ieškojo išlikusių šunų ir taip veislę bandė atgaivinti. Šiuo metu airių stafbuliai savo regione ganėtinai paplitę ir netgi tampa žinomi už tėvynės ribų - dabar jų galima sutikti ne tik Jungtinėje Karalystėje ar Airijoje. Šiuo metu dažniausiai auginami kaip numylėtiniai, rečiau – šokinėjimo, svorio tempimo varžyboms, barsukų ar lapių medžioklei.

Kita teorija sako, jog tai ne veislė, o anglų Stafordšyro bulterjerų tipas. Ganėtinai pritariama anksčiau minėtai istorijai, skirtumas tik tas, kad airių stafbulis - ne veislė. Diskusija turbūt šiek tiek panaši kaip ir pokalbiai apie stafų ir pitų skirtumus, tik labiau lokalizuota ir ne tokia populiari.

Atsiranda teigiančių, jog airių Stafordšyro bulterjeras yra pitbulterjero mišrūnas. 1920 – 1950 metais dalis pitbulių buvo kryžminti su įvairiais šunimis, ir jų palikuonys galėjo išlikti iki šių dienų airių stafbulių pavidalu. Teigiama, kad kitų veislių įtaką airiškiems stafbuliams įrodo ir gana nevienoda jų išvaizda. Galų gale net jei tai ir ne pitbulterjero mišrūnas, vien Stormer ir Psycho pavyzdys rodo, kad veislė nėra visiškai gryna.

Gali būti, kad vienas kitas „airių Stafordšyro bulterjeras“ būna netipiškas amerikiečių Stafordšyro terjeras – kai kas kaip airių stafbulius bando „prakišti“ ir šiuos šunis. Galų gale šiais laikais kaip airių stafbulius bando „prakišti“ ir standartą „peraugusius“ anglų Stafordšyro bulterjerus – jie „įgyja“ naują pavadinimą ir pardavinėjami kaip „veislės atstovai“.

Airių Stafordšyro terjerais dažnokai pavadinami uždraustų veislių šunys, dažniausiai pitbulterjerai. Prilipini kitą „etiketę“ – ir jau turi nepavojingos veislės šunį, ramia dūšia „apeini“ įstatymą. Buvo atliktas kažkoks tyrimas, kada reidų metu ir panašiai bandyta identifikuoti šunis – ir dauguma šunų, iš išvaizdos panašių į pitbulterjerus, buvo vadinami airių stafbuliais, taip pat paaiškėjo, kad dalis žmonių, įsigijusių airių stafbulius, šiems paaugus, pasijunta apgauti – jie tikisi, kad tai bus tik kiek „peraugę“ anglų stafbuliai, o šunys paaiškėja esą visai kitokio temperamento bei išvaizdos. Vienas veisėjas pareiškė tiesiai šviesiai – „Kadangi niekas nebegali pirkti pitbulterjerų, visi pradėjo reikalauti airių stafbulių“.

Neatsakingi veisėjai kartais kryžmina pitbulterjerus ir anglų Stafordšyro bulterjerus, o tada pardavinėja juos kaip grynaveislius airių stafbulius (kadangi jokie rimtesni kinologų klubai jų nepripažįsta, dokumentus „nupiešti“ nėra sudėtinga). Daug kas netgi galvoja, kad tokie mišrūnai nėra labai blogas dalykas ir mielai juos perka bei daugina.

Yra ir kita problemėlė – kartais nuskamba toks pavadinimas kaip Old Tyme Stafford. Nuomonės čia vėlgi nesutampa – vieni aiškina, kad tai tik vienas iš airių stafbulių pavadinimų, kiti – kad atskira veislė, treti – kad tai paprasčiausias „pseudopavadinimas“. Jei išklausytume manančiųjų, kad OST – kaip ir atskira veislė, jie pasakytų, jog tai šunys, pritaikyti prie originalaus 1935 metų anglų Stafordšyro bulterjerų standarto, lyginant su 1948 metu pakeistu standartu. Pavyzdžiui, pagal 1935 m. standartą stafbulių ūgis buvo 38 – 46 cm, o 1948 m. jie „susitraukė“ iki 36 – 41 cm. Yra visai tikėtina, kad gal iš tiesų dalis augintojų liko ištikimi originaliam standartui – taip ir atsirado Old Tyme stafbuliai. Deja, šiais laikais tuo vardu vadinami ir stafbulių bei pitbulių „miksai“ – tad bet kokiu atveju prieš bandant įsigyti tokį šuniuką, reikia iššniukštinėti kuo daugiau informacijos apie selekcininką ir jo šunis.

Big Red

Big Red

Gali būti, kad kažkuri šunų, vadinamų airių Stafordšyro bulterjerais, dalis iš tiesų yra tieji senų gerų kovinių šunų palikuonys, bet, atrodo, pastaruoju metu rasti sąžiningą veisėją yra šiek tiek problemiška – nedidelis tikrų veislės atstovų kiekis, ilgos eilės laukiančiųjų, aukštos šuniukų kainos ir didelis noras pasipelnyti…

Airių Stafordšyro bulterjerai iš esmės atrodo kaip anglų Stafordšyro bulterjerai, bet yra svarbių skirtumų. Pirmiausia, jie aukštesni už angliškuosius „pusbrolius“. Daugelio nuomone, šių šunų ūgis turi siekti 45,7 – 48 cm, patinų svoris – 17,6 – 18,5 kg (kalės 1,8 kg lengvesnės). Pasak kitų šaltinių, šie šunys dar didesni: 44 – 60 cm ūgio ir 25 – 35 kg ūgio. Svarbu, kad airių stafbulis išlaikytų proporcijas. Taip pat airių stafbuliai kiek liesesni ir tvirtesni, negu anglų. Jų ryškūs raumenys (na bet raumenis labai puikiai išryškina treniruotės).

Airių stafbulis - galingas ir raumeningas šuo, labai stiprus lyginant su dydžiu. Jo galva plati, žandikauliai stiprūs, gerai išvystyti. Snukis trumpas. Gerai matosi skruostų raumenys. Perėjimas iš kaktos į snukį ryškus. Akys apvalios, paprastai rudos. Nosies veidrodėlis juodas, rečiau baltas ar rudas, raudonas. Raudoną nosį turintys šunys paprastai būna gelsvai rudomis ar auksinėmis akimis. Sankanda žirkliška. Ausys pakeltos arba pusiau stačios. Kaklas trumpas ir raumeningas, ilgesnis už anglų stafbulio. Priekinės kojos toli viena nuo kitos. Jei užpakalinės kojos turi pridėtinius pirštus, jie šalinami, priekinių galūnių pridėtinių pirštų šalinimas nebūtinas. Uodega gali būti ilgesnė, negu anglų stafbulio.

Kailis trumpas, žvilgantis, prigludęs, minkštas. Spalva juoda, mėlyna, ruda, gelsvai ruda, rusva, balta ar tigrinė, dažnai su baltomis žymėmis. Tam tikros spalvos dominuoja tam tikrose kraujo linijose.

Tai protingas, mėgstantis žaidimus šuo. Labai drąsus ir paklusnus. Kaip dauguma šio tipo šunų, turi puikų humoro jausmą (kitaip sakant, yra linksmas šuniukas). Labai ištvermingas ir pasižymi stipriu geimu, itin aktyvus, tad tiks „nepasėdoms“. Deja, jei negaus pakankamai fizinių ir protinių pratimų, gali tapti destruktyviu, pradėti niokoti namus, kaukti, cypti, loti, bandyti pabėgti ir panašiai. Jei gauna pakankamai krūvio, gerai jaučiasi ir gyvendamas bute, tačiau idealiausia vieta tokiam šuniui – namas su kiemu, kur yra sąlygos kasdien daug laiko dūkti lauke, vaikščioti, bėgioti ir panašiai. Jei šuo laikomas palaidas, kiemo tvora turi būti bent 2 m aukščio, nes tai labai šoklus šuo.

Tai nėra lengvas šuo - šeimininkas turi aiškiai parodyti, kas čia bosas. Jei savininkas pernelyg švelnus ar pasyvus, šuo gali užsispirti, neklausyti, pradėti „lipti ant galvos“. Netinka toms šeimoms, kur neturi pakankamai ryžto, patirties laikant ir dresuojant šunis.

Dėl natūralaus noro įtikti šeimininkui lengvai pasiduoda dresūrai, greit reaguoja į komandas. Dresuoti reikia tvirtai ir nuosekliai. Mėgsta iššūkius ir įvairovę. Vedžiojant šį šunį negalima jam leisti veržtis į priekį. Viešose vietose turi būti su pavadėliu. Jei tinkamai socializuotas nuo mažens, gerai sutaria su vaikais (geriaus sekasi su vyresniais, negu su visai pypliukais) ir kitais naminiais gyvūnėliais. Nerekomenduojama auginti su kitais šunimis. Net tinkamai socializuoti šie šunys dažnai agresyviai reaguoja į kitus šunis, net menkiausia provokacija gali iššaukti atsaką.

Negalima tokiam šuniui leisti bėgioti palaidam be priežiūros. Šeimininkai turi saugoti, kad augintinis nesusižeistų – airių stafbulis turi problemų su baimės jausmu, tad gali nušokti nuo aukštos vietos ar ramia dūšia bėgioti šukėmis. Loja ant laukinių gyvūnų, pvz., paukščių, triušių, ežiukų, to negalima leisti. Iš prigimties draugiškas, bet jei svetimas atrodo išsigandęs, šuo gali tuo pasinaudoti. Gali prastokai saugoti namus nuo vagių, nors savo teritoriją linkęs prižiūrėti.

Airių Stafordšyro bulterjerų savininkai teigia, kad jų šunys sveikesni, negu anglų stafbuliai, tačiau iš tiesų niekas negali to įrodyti. Šie šunys taip pat turi sveikatos problemų, tokių kaip displazija, degeneracinės stuburo ligos, artritas, distichiazė, kriptorchizmas, nutukimas… Gyvena 10 – 16 metų.

Bullpower's Duke Jr

Bullpower’s Duke Jr

Foto ir info (bent jau kažkuri dalis) iš:

www.molossermania.com

www.dogbreedinfo.com

http://www.freewebs.com/irishstafford

www.keetchs-irish-staffords.com

http://www.jjbulls.com/

http://www.irishstaff.estranky.cz/

http://www.greatdogsite.com/breeds/details/Irish_Staffordshire_Bull_Terrier/

http://www.carelittle.com/dog-activities/1654.html

http://www.associatedcontent.com/article/1468249/all_about_the_breed_irish_staffordshire.html?cat=53

http://www.thekennelclub.org.uk

http://www.sarahsdogs.com

http://realstafford.20m.com/photo.html

Patiko (0)

Rodyk draugams

1 komentaras to “Airių Stafordšyro bulterjeras”

  1. Kovas 23rd, 2011 | 07:41

    [...] šunų išsivystė Stafordšyro bulterjerai ir bulterjerai (dar kai kas užsimena apie mitinius airių Stafordšyro bulterjerus), iš iškeliavusių Amerikon – amerikiečių pitbulterjerai ir amerikiečių Stafordšyro [...]

Rašyk komentarą