BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Mėšlungis (SDJ)

Rarren Gallagher str. „Cramping in sporting Dogs”, Sporting Dog Journal October 2012

Mėšlungis - neretai labai skausmingas nevalingai užsitesęs raumens ar raumenų grupės spazmas. Mėšlungis gali atsirasti kai su šunimi sportuojama gerai nežinant jo poreikių bei nesuteikiant kokybiško raciono. Tikėtina, kad greihaudų kraujo turintys lurčeriai ir pitbultejerai labiau linkę į šią problemą. Žinoma ir tai, kad borderterjerai kenčia nuo epileptoidinių spazmų sindromo.

Mėšlungis glai atsirasti dėl to, kad prireikia papildomų pastangų įvykdyti sėkmimngą posūkį ar kitą užduotį. Kai kuriems šunims jis atsiranda karštą dieną dėl dehidrtacijos, taip pat dėl senų traumų (normaliai nepasveikus). Pamačius, kad šuniui mėšlungis, būtinas masažas - tik atsargus, nes dažnai net patikimiausiesm šunims nepatinka, kai lečiama skausminga ir labai jautri vieta.

Kaip suprasti, kad šunį sutraukė mėšlungis? Dauguma pakelia galūnę, kai kurie krenta ant grindų ir kaukia, tačiau realiai kiekvienas elgiasi vis kitaip… Be to, yra įvairių mėšlungio tipų…

Kas sukelia spazmus? Paprastai vienas ar keli iš šių veiksnių:

  • per daug veiklos
  • ekstremalus išsekimas
  • didelis šaltis
  • dehidratacija
  • pieno rūgšties kaupimasis
  • prastas deguonies patekimas į raumenis
  • inkstų sutrikimai
  • per daug baltymų ir per mažai kalcio

Kam reikalingas masažas?

Tai padidna kraujo tekėjimą į pažeistą vietą ir pagerina jos aprūpinimą deguonimi. Aktyvesnė kraujo apytaka padeda iš raumenų pasišalinti pieno rūgščiai, o spaudžiamieji prisilietimai sumažina skausmo intensyvumą.
Jei šunį kankina mėšlungis, būtina apsilankyti pas veterinarą - gali paaiškėti, kad yra ir kitų problemų ar prireikti klinikinio masažo (jis veiksmingas būdas mėšlungį sukeliantiems spazmams atleisti, tačiau atliekamas tik ekspertų).

Prevencija

Dehidratacija. Geriausias būdas jos išvengti - prieš treniruotę ir po jos duoti daug švaraus gėlo vandens, o darbo metu suteikti elektrolitų.

Kalcio trūkumas. Mėšlungis labiausiai paplitęs tarp darbinių šunų, nes žmonės jiems duoda daug baltymų (ir nepakankamai pratimų), tad geriausias būdas su tuo kovoti - kalcio papildai ir glukonatas, arba tiesiog mažiau baltymų racione.

Kraujotaka. Mėšlungis paprastai pastebimas keletą dienų po sutrenkimo. Jis atsiranda dėl mažų arterijų spazmo. Tokiu atveju reikia naudoti periferinius vazodilatorius. Vazodilatoriai atpalaiduoja lygiuosius kraujagyslių raumenis ir sumažina sisteminį kraujagyslių pasipriešinimą. Tai leidžia kraujui lengviau patekti į pažeistą plotą. Šiuo klausimu gali padėti vitaminas E ir histaminas.

Metabolinis mėšlungis labai sunkiai paaiškinamas ir diagnozuojamas pagal šlapimo mėginius. Čia glai padėti tinkamas atsigavimas ir produktai kaip maistinių medžiagų tirpalai su elektrolitais ir angliavandeniais.

Reikia atsiminti, kad visi sportininkai turi apšilti. Tai daroma bent 10 min. iki pratimų (pvz., vedžiojant, trinant raumenis). Nepamirkite grįžus į transporto priemonę šuns taip pat patrinti ir tada duoti elektrolitų gėrimo.
Šuo gali niekada nekentėti nuo spazmų - dėl to greičiausiai nematysite priežasties nerimauti, tačiau naudingiau po darbo sugaišti papildomas 10 min. ir atminti, kad prevencija geriau negu gydymas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

No comments yet. Be the first.

Rašyk komentarą