BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Iškrito akytė?..

Pastaba: darbe bus visokių negražių akių nuotraukų, tai jei jautriai reaguojat į tokius dalykus, geriau nežiūrėkit

Išverstakumu vadinama netaisyklinga akies obuolio padėtis akiduobėje, kai tas obuolys išstumiamas į priekį (lot. exophthalmus). Akies obuolio išvirtimas dar kartais vadinamas proptoze. Akies išverstakumas bei akies obuolio iškritimas itin paplitę tarp brachicefalinių veislių. Lietuviškai tas terminas dar lyg vadinamas „trumpagalvyste“.

Cefalinis indeksas – skaičis, gaunamas didžiausią galvos plotį padauginus iš šimto ir padalinus iš maksimalaus galvos ilgio. Indeksą plačiai naudojo antropologai (mokslo apie žmogų atstovai). Šiais laikais indeksas dažnai naudojamas kalbant ir apie šunis bei kates. Šis santykis nėra snukio ar veido santykis su kaukole - snukio ar veido dydžiui bei struktūrai apibūdinti naudojamas kraniofacialinis santykis. Pagal  cefalinį indeksą, galvos formos gali būti skirstomos į tokias:

dolichocefalinė („pailgaveidis“) – indeksas < 75 – 75,9. Dolichocefalinis šuo turi kaukolę, kurios ilgis didesnis už plotį, kaukolė būna ilga, stačiakampė. ;

mesaticefalinė – indeksas 75-83;

brachicefalinė („trumpagalvis“), indeksas > 81.1 – 83.

Brachicefalinio šuns kaukolės ilgis trumpesnis už plotį, ji gana plati, paprastai plotis ne mažesnis kaip 80 proc. ilgio. Kaukolė apvali, dažnai forma prilyginama obuoliui. Kai kurios šunų veislės, pvz., mopsai, klasifikuojamos kaip „ekstremaliai brachicefalinės“. Reikia įsidėmėti, kad brachicefaliniai šunys jautrūs aukštai temperatūrai.

Brachicefalinių šunų veislių sąrašas:

 • Afenpinčeris
 • Amerikiečių buldogas
 • Bostono terjeras
 • Bokseris
 • Briuselio grifonas
 • Bulmastifas
 • Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis
 • Čihuahua
 • Cane corso
 • Argentinos dogas
 • Bordo dogas
 • Anglų mastifas
 • Anglų toispanielis
 • Prancūzų buldogas
 • Japonų činas
 • Lhasa Apso
 • Ši cu
 • Neapolio mastifas
 • Pekinas
 • Presa Canario
 • Mopsas
 • Tibeto spanielis
 • Čiau čiau
 • Ir kt.

Brachicefalinių kačių veislių sąrašas:

 • Britų trumpaplaukė katė
 • Himalajų katė
 • Persų katė
 • Egzotų katė

Yra keletas priežasčių, dėl ko šuo gali turėti išvirtusias akis. Dažniausi kaltininkai būna genetinis polinkis, navikas, infekcija arba glaukoma, kartais – hematomos, abscesai. Retrobulbarinis (esantis už akies obuolio) abscesas yra labai skausmingas dalykas – aplink akis matomi patinimai, šuniui sunku praverti ir sučiaupti snukį. Retrobulbarinė hematoma atsiranda staiga (kaip ir abscesas), paprastai po galvos traumų, rečiau – esant kai kuriems kraujo krešėjimo sutrikimams. Navikai, esantys retrobulbarinėje erdvėje, „gamina“ palaipsnius akių išsipūtimus. Skirtingai nuo dviejų anksčiau minėtų ligų, šie gan neskausmingi. Lėtinė glaukoma taip pat gali padidinti akies dydį bei išsikišimą į priekį. Jei šuo turi išverstas akis, vertėtų pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, kad šis nuspręstų, ar tai gali kelti problemų.

Šunys, turintis dideles, išvirtusias akis, neretai kenčia nuo vieno ar abiejų akies obuolio iškritimų (proptozės) – akies obuolys išvirsta iš orbitos, už vokų (kai kur minimi tokie dalykai kaip bupthalmia, kai obuolys išsiplečia ar kažkaip panašiai, ir exophtalmia – kai obuolys pasislenka priekin). Šuo tokiu atveju atrodo gan negražiai ir jautriems žmonėms tas vaizdas gali būti nelabai malonus. Dažniausiai šis sutrikimas vargina Bostono terjerus, pekinus, mopsus, ši cu, Lasos apsus, Maltos bolones, čihuahua ir kai kuriuos spanielius. Šių šunų kaulų struktūros apie akis nėra labai stiprios, akiduobės negilios, o vokų angos labai didelės. Jei patiriamas spaudimas, akis gali iškristi iš savo įdubos. Kai kurių šunų akys „guli“ taip laisvai, kad iškrenta net lengvai stuktelėjus.

Viskas vyksta maždaug taip – akys plačiai atsiveria, obuoliai stumiami priekin, iškrenta iš orbitos, vokų spazmas jiems trukdo grįžti atgalios. Iškritus akies obuoliui, šuns vokai paprastai užsiriečia už jo.

Skiriamasis proptozės simptomas – laukan iššokęs obuolys. Papildomi požymiai – išsiplėtę arba mažesni negu prasta vyzdžiai, akies uždegimas, plyšimas stiklakūnyje, šokas, kraujosruva akies viduje. Ekstremaliais atvejais akių raumenys gali plyšti. Jei tokia būklė trunka ilgesnį laiko tarpą, išvirtusi akis pradeda sausėti, džiūti, praranda spalvą, būna linkusi į kitus pažeidimus, pvz., opas.

Kalbant apie akies galimybę matyti po to, kai bus grąžinta į orbitą, įvairūs šaltiniai pateikia skirtingus duomenis. Jei išvirtimas nedidelis, veterinarinė pagalba suteikta greitai, nėra pernelyg daug raumenų ir audinių pažeidimų, šuo gali atgauti regą. Vieni šaltiniai siūlo visai pusėtiną prognozę su 40 – 60 proc. tikimybe atgauti regą, kiti duoda 20 – 40 proc. Galimybė atgauti regą nustatoma pagal ragenos ir odenos pažeidimų mastą, taip pat atsižvelgiant į tai, kaip vyzdžiai reaguoja į šviesą ir ar smarkai pažeisti akies raumenys. Dažnai akiai padaryta žala būna pernelyg sunki ir akis išsaugoma grynai kosmetiniais, o ne regėjimo tikslais. Galimos komplikacijos – ragenos išopėjimas, anoftlamija (akies obuolio neteikimas), regos nervo degeneracija, raumenų traumos, keratokonjunktyvitas (ragenos ir junginės uždegimas)…

uždelstas atvejis

Katėms poroptozė neįprasta ir ją dažnai lydi snukio kaulų lūžiai, rega atsistato labai retai.

Dažniausiai proptozę sukeli galvos ar snukio traumos. Dažniausiai šunelis su išvirtusia akimis grįžta po pjautynių su kitu šunimi (pvz. kovojant didesnis gyvūnas mėgsta čiupti mažesnį už pakarpos)ar net energingesnio žaidimo. Galimos ir kitokio tipo traumos – galvos sutrenkimai buku daiktu. Rečiau tai atsitinka neatsargiai patempus šuns kaklo ar galvos odą, veržlų šunį vedžiojant su antkakliu. Kai kurie autoriai kaip priežastį mini ir itin didelį susijaudinimą.

Savininkai, auginantys rizikos grupei priklausiančias veisles, turėtų stengtis laikyti augintinius taip, kad sumažėtų traumų galimybė. Galima tartis su veterinarais dėl probleminių šunų vokų atsivėrimo angos dydžio koregavimo chirurginiu būdu. Be to, rizikos grupės šunis patariama vedžioti su pakinktais, o ne antkakliais.

Išvirtus akiai, šunį reikia gabenti į veterinarijos kliniką. Būtina prižiūrėti, kad šuo akies nedraskytų letena. Akį reikia laikyti drėgnai – galima ją uždengti drėgnu skudurėliu, drėkinti steriliu fiziologiniu (natrio chlorido) tirpalu (tačiau tam netinka skystis, skirtas prižiūrėti kontaktinius lęšius), akių drėkinimo skysčiu ar galų gale vandeniu. Jei turite kokių dirbtinių ašarų, jos irgi gali būti naudingos. Neduokite šuniui aspirino ar kitų vaistų nuo skausmo – tai nuspręs veterinaras.

Jei paaiškėja, kad per artimiausią pusvalandį nebus galima sulaukti veterinarinės pagalbos, akies obuolį koreguoti galite bandyti patys (geriausia, aišku, paskambinti veterinarui ir konsultuotis telefonu). Bet kokiu atveju tam reikia bent dviejų žmonių – vienas turi suvaldyti ir laikyti šunį, kitas tvarkyti akį. Net jei pavyko „įdėti“ akį į vietą, vis viena aplankykite veterinarijos gydytoją dėl tolesnės priežiūros – galbūt pažeisti kai kurie audiniai.

Nugabenus šunį pas veterinarą, šis įvertina akies būklę – gal pažeista ragena ar dar kas. Labai rimtais atvejais, kai sužaloti nervai, oda ir raumenys, akį tenka pašalinti. Neretai akis nebūna visai išvirtusi iš akiduobės ir veterinaras ją įsodina atgal be chirurginio įsikišimo. Tačiau gali prireikti ir operacijos. Po jos 7 – 21 d. vokai būna susiūti. Šuniui paskiriami antibiotikai, uždedama speciali apykaklė, kad jis negalėtų trintis akių.

Patiko (0)

Rodyk draugams

No comments yet. Be the first.

Rašyk komentarą