BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Erkės ir šunys

Atėjo pavasaris, atšilo orai ir laukan pradėjo lįsti visokie baisūnai. Vieni baisesnių padarų, gąsdinančių ne tik paprastus žmones, bet ir šunų augintojus, yra erkės. Būūūū.

Kur galima sutikti erkių?

Nors erkės paplitusios iš esmės visur – įsisegti gali kad ir kokioje Laisvės alėjoje, labiausiai jos mėgsta drėgnas apytamses vietas, tarkim, lapuočių miškus. Daug jų aukų tyko miško takelių pakraščiuose, krūmynuose, jaunuolynuose, aukštoje žolėje. Kraujasiurbių erkių dažnai pasitaiko ir miesto kiemuose, žolėje ar krūmokšniuose

Dermacentor pictus

Ligos

Daugelis šunų augintojų bent kartą yra girdėję nerimą keliantį žodį – „babeziozė“ (piroplazmozė). Šią ligą skelia pirmuonys Babesia canis ir Babesia gibsoni, mėgstantys parazituoti mūsų mylimų augintinių eritrocituose. Šiuos padarėlius perneša Dermacentor pictus ir D. marginatus erkės. Įkandimo metu babeziozės sukėlėjai patenka į šuns kraują, ten bręsta, puola eritrocitus, rydami jų citoplazmą ir juos ardydami. Persirgęs gyvūnas įgyja šiokį tokį imunitetą i rgali pradėti platinti ligą (jei jam įsisiurbs kokia sveika erkė, pritrauks ligos sukėlėjų). Galima susiveikti ir skiepų nuo babeziozės, bet jie nuo susirgimo nesaugo, tik palengvina simptomus. 

Babesia gibsoni

Šunų babeziozė dažniau pasitaiko Europos vidurio zonoje, Ukrainoje, Kryme, Kaukaze, Baltarusijoje, Azijoje, Šiaurės Afrikoje, Amerikoje ir Lietuvoje. Daugiausia susirgimų būna pavasarį, kada iš po žiemos sujudusios alkanos kraujasiurbės erkės puola šunis ir siurbia jų kraują. Vasaros metu susirgimai sumažėja, o rudenį kraujasiurbės erkės vėl siurbia kraują, tačiau susirgimų būna mažiau nei pavasarį. Dažniau serga medžiokliniai šunys ir tie, kurie dažnai laksto krūmuose ir pievose kur yra Dermacentor erkių.

Dermacentor marginatus

Kas gi būna, kai šuniui įkanda apsikrėtusi erkė? Pirmas 10 dienų – 3 savaites šuniui vizualiai kaip ir nieko nebūna, tai vadinama inkubaciniu periodu. Pati ligos eiga būna žaibinė, ūmi ar lėtinė. Požymiai:

2 – 3 dienas išsilaikanti aukšta temperatūra (41 -42 laipsniai)

apatija

bendras silpnumas

apetito netekimas

svorio netekimas

raumenų drebulys

padažnėjęs, pasunkėjęs kvėpavimas

padažnėjęs širdies darbas

blyškios ar geltonos gleivinės (dėl anemijos bei hemolizinės geltos)

rausvai rudas šlapimas (š suirusių eritrocitų išsiskyręs hemoglobinas pasišalina su šlapimu)

kartais šuo vemia, negali pasituštinti arba kaip tik viduriuoja, išmatos būna labai tamsios, esant lėtinei eigai, vidurių užkietėjimas kaitaliojasi su viduriavimu

sutrinkusikraujo apytaka ir galūnių ir galvos edema

koma

Šuningos kalės abortuoja. Sunkiau serga seni ar nusilpę šunys. Negydomi gyvūnai gali gaišti dėl besivystančio širdies bei kvėpavimo nepakankamumo. Laiku suteikus veterinarinę pagalbą prognozė gera. Tiesa, visiškai išgydyti šunį sunku, net ir nebesant parazitų organizmas kartais sukelia netikrą aliarmą, kai imuninės ląstelės ima naikinti savus audinius (babeziozė pasiakrtoja, kai šuo patiria stresą, prastai maitinamas ar suserga infekcine liga).

Kita šunų nelaimė – boreliozė, arba Laimo liga. Ją sukelia spirocheta Borrellia burgdorferi. Pagrindinis simptomas, nors nebūtinai visada pasireiškiantis, raudonis įkandimo vietoje, atsirandantis praėjus savaitei po
užsikrėtimo ir išliekantis iki 30 dienų. Šunys dažnai:

šlubuoja

ištinsta jų sąnariai

būna apatiški

praranda apetitą

bakterijos sukelia uždegimus, kvėpavimo sutrikimus bei inkstų ar kraujotakos nepakankamumą.

Liga gydoma antibiotikais. Lietuvoje nustatoma retai.

Borrelia burgdorferi

Erlichiozė - erkinis encefalitas. Sukelia bakterija Ehrlichia canis. Ligos simptomai pasireiškia po mėnesio nuo apsikrėtimo:

karščiavimas

raumenų traukuliai

viso kūno skausmai

dingęs apetitas

gleivinių kraujavimas

Padidėję blužnis ir limfmazgiai.

Gydymas simptominis.

Ehrlichia canis

Apsauga nuo erkių

Jokios 100 procentų apsaugančios priemonės nėra. Kas geriau, o kas blogiau – aktyviai diskutuojama.
Naudoti galima įvairias priemones, kiek pavyks, tiek jas aprašysiu. Parvedus iš pasivaikščiojimo, visada apžiūrėkite šuns kailį (na, čia aktualiau šviesesnių trumpaplaukių šunų savininkams).

Apie žemiau aprašytus preparatus daugiau sužinosite, paspaudę pavadinimus.

Purškiamieji preparatai saugo tam tikras kūno vietas ir veiksmingi dvi-tris dienas, kartais savaitę. Dažniausiai jais šuo purškiamas 1 – 2 kartus savaitėje, kainuoja virš 10 litų.

Frontline spray turi fipronilio, kuris sukelia parazito žūtį. Veikia ilgai, nes susikaupęs odos riebalinėse
liaukose per plauko folikulus išsiskiria ant odos paviršiaus. Oda absorbuoja labai mažą fipronilio kiekį. Efektyvus ant plaukų išlieka apie 50 dienų. Prieš erkes veikia iki 5 savaičių, blusas — 1-3 mėnesius. Preparatą galima skirti
vaikingoms ir laktuojančioms patelėms. Neglostyti ir neimti į rankas gyvūnus kol preparatas nenudžiūvo nuo kailio, išpurškus nesausinti rankšluosčiu. Po preparato panaudojimo 2 dienas gyvūno nemaudyti.

BOLFO aerozolio veiklioji medžiaga – propoksuras. Purškalo negalima naudoti sergantiems ar sveikstantiems po ligos gyvūnams. Tinka vaikingoms patelėms ir laktacijos metu. Negalima naudoti esant dideliems odos pažeidimams. Reikia purkšti parazitų paveiktas gyvūno kūno vietas prieš plauką, kol kailis lengvai sudrėksta.

Jaunikliams rekomenduotina purkšti nedaug. Būtina išpurkšti gyvūnų gulėjimo vietas ir kitas vietas, kuriose gali būti kenkėjų ar jų lervų.

AS naudojamas 1-2 kartus į savaitę. Šio aerozolio nenaudokite sergantiems šunims ir maitinančioms kalėms.

Lašeliniai preparatai veiksmingi apie mėnesį. Lašinti juos reikia ne ant kailio sprando srityje, o ant odos, praskleidus šuns plaukus. Jei gyvūnas labai gauruotas, reikia ant sprando iškirpti nedidelį lopinėlį gaurų, nes vaistai pradeda veikti tik įsigėrę į odą ir patekę į kraują. Erkės vaikšto po kailį, gali įsisiurbti, tačiau paprastai įsisiurbusios žūva nespėjusios suleisti pakankamo kiekio sukėlėjų.

DuoWin veikliosios medžiagos – piriproksifenas ir permetrinas. Naudojant preparatą, pakartotinai neužsikrečiama blusomis ir erkėmis iki 4 sav. bei stabdomas ektoparazitų kiaušinėlių ir lervų vystymasis iki 8 savaičių. draudžiama preparatą naudoti dažniau nei 2 kartus per šešias savaites. Nerekomenduotina naudoti jaunesniems nei 2 mėn. amžiaus šuniukams, taip pat sergantiems ar sveikstantiems šunims, vaikingoms ir žindamoms kalėms. Kai kurie šunys gali pradėti vemti, padidėti seilėtekis ar imti niežėti odą. Šunų organizmui
netoleruojant preparato, galima hiperestezija, ataksija, eritema, raumenų drebėjimas.

Frontline. Veikliosios medžiagos – fipronilas (naikina suaugėlius) ir metoprenas (naikina kiaušinėlius bei lervas). Nuo erkės įsisiurbimo neapsaugo, bet kadangi ji būna greit neutralizuojama, kenkėjai į kraują kaip ir nepatenka. Nuo užsikrėtimo blusomis saugo iki 8 sav. ir nuo užsikrėtimo kraujasiurbėmis erkėmis iki 5 sav. Nulaižius preparatą gali pasireikšti seilėtekis. Po sulašinimo porą dienų negalima šuns maudyti. Nerekomenduotina naudoti jaunesniems nei 8 savaičių amžiaus ar mažiau kaip 1 kg sveriantiems šuniukams.

Advantage veiklioji medžiaga – imidaklopridas. Veikia apie mėnesį. Galima skirti šuningoms ir laktuojančioms kalėms. Preparatas efektyviai veikia net sudrėkus kailiui, tačiau dažnai maudant, pakartotinai
gydyti būtina dažniau kaip kas 4 sav. Negalima vaisto naudoti dažniau nei kartą per savaitę. Neskirti šuniukams iki 8 sav. amžiaus.

Advantix iš karto naikina pačias erkes. Veikliosios medžiagos – imidaklopridas ir permetrinas. Efektyviai veikia blusas Ctenocephalides spp. ir kraujasiurbes erkes Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor spp. Preparatas efektyviai veikia kraujasiurbes erkes ir blusas 4 savaites. Praėjus 6 savaitėms ar daugiau po preparato naudojimo, galimas pakartotinas užsikrėtimas blusomis iš aplinkos. Nenaudoti šuniukams iki 7 savaičių amžiaus. Negali patekti į vandens telkinius, nes gali būti pavojingas žuvims ir kitiems vandens gyvūnams. Retai šunims gali pasireikšti laikini odos jautrumo požymiai (atsirasti niežėjimas, parausti oda) ar
mieguistumas.
Beaphar Flea drops, neradau nieko išsamaus apie juos, atsiliepimai nekokie, brangūs, o veikia vos kelias savaites. Nenaudoti šuningoms bei žindančioms kalėms, silpniems ar sergantiems šunims, šuniukams jaunesniems nei 6 mėnesių amžiaus arba sveriantiems mažiau nei 5 kg.

Antkakliai veikia apie 4-6 mėnesius, taigi visą sezoną. Šios priemonės veiksmingiausiai nuo šuns nubaido blusas. Erkės gali įsisiurbti, bet šuns oda tampa neskani ir net nuodinga kraugerei: ji žūva nespėjusi suleisti nuodų. Vėliau sudžiūva ir nukrenta. Tiesa, antkakliai gali būti nelabai naudingi, ypač jeigu yra kitų šunų, nes antkaklius jie viens kitam gali nugraužti. Jei yra vaikų, jiems bus nesmagu augintinį glostyti, nes ankaklis skleidžia nekokį kvapą. Taigi, ši priemonė tinkamiausia lauke gyvenantiems šunims Labai jautriems šunims nuo antkaklio gali sudirgti oda ir (ar) atsirasti niežulys, ypač pirmomis dienomis.

Naudojant antkaklį, negalima naudoti kitų insekticidų.

BOLFO antkaklio sudėtyje yra propoksuro, kuris slopina cholinesterazę, todėl cholinerginių nervų galūnėse susikaupia per didelis neurohormono acetilcholino kiekis ir dėl to blusos, erkės, plaukagraužiai bei kiti kenksmingi ektoparazitai žūna. Žinduoliams propoksuras menkai toksiškas. Naudojant pagal nurodymus, poveikis šunų blusoms pasireiškia nedelsiant. Šis antkaklis atsparus vandeniui, tačiau maudant gyvūną jį rekomenduotina nuimti. Nuo blusų saugo 5 mėnesius, nuo erkių - 10 savaičių. Negalima naudoti sergantiems ar sveikstantiems gyvūnams, esant dideliems odos pažeidimams. Labai jautriems šunims gali sudirgti oda ir (ar) atsirasti niežulys, ypač pirmomis dienomis.

KILTIX (medžiagos - propoksuras, flumetrinas) galima naudoti vaikingoms kalėms ar laktacijos metu. Kailiui dažnai sudrėkstant po lietaus, maudymo ar plaukiojimo, antkaklio efektyvumas gali sumažėti, todėl prieš maudant šunį, jį rekomenduotina nuimti ir uždėti tik kailiui išdžiūvus. Veikia iki 7 mėn. Antkaklyje esančios medžiagos toksiškos žuvims ir bitėms. Negalima leisti kūdikiams ir mažiems vaikams žaisti su šunimi, mūvinčiu šį antkaklį. Nenaudoti sergantiems ar sveikstantiems šunims bei esant didelių odos pažeidimų. Kai kada pirmas dienas uždėjus antkaklį šunims gali šiek tiek niežėti odą. Jei pasireiškia padidėjusio jautrumo reakcijos, antkaklį būtina nedelsiant nuimti. Jei pastebimi apsinuodijimo karbamatais klinikiniai simptomai, reikia taikyti
simptominį gydymą ir į veną švirkšti priešnuodžio atropino.

PREVENTIC antkaklyje yra amitrazo. Veikia apie 4 mėn. Nesaugo nuo blusų. Maudymo metu jį rekomenduojama nuimti. Rekomenduotina naudoti suaugusiems šunims nuo 8 savaičių amžiaus. Nenaudoti sergantiems ar nusilpusiems gyvūnams bei vaikingoms kalėms ir laktacijos metu. Neleisti vaikams liesti dirželio.

PREVENTEF antkaklyje yra diazinono. Veikia 5 mėnesius, neturi įtakos gyvūno kvapui, atsparus vandeniui. Gerina odos ir kailio kokybę. Negalima naudoti kalėms laktacijos metu, sergantiems ir sveikstantiems bei jautriems veikliosioms medžiagoms šunims. Virš 60 cm ilgio antkaklių negalima naudoti šuniukams iki 12 mėn.
amžiaus. Naudojant šį antkaklį, kaklo srityje gali sudirgti oda. Apsinuodijusiam preparatu šuniui sutrinka kvėpavimas, padidėja seilėtekis, šuo vemia, viduriuoja, tampa mieguistas, apatiškas.

Bio Band plus veikia 4 mėnesius. Tinka jaunikliams nuo 8 sav. amžiaus.

ungezieferband veikia 5 mėnesius. netinka šuniukams jaunesniems kaip 6mėn., o taip pat šuningoms ir žindančioms kalėms.

Kitos priemonės

Apsaugai nuo parazitų galim įsigyti šampūna (pvz., popigį As) ar antiparazitinę pudrą.

BOLFO pudros veiklioji medžiaga – propoksuras. Galima naudoti vaikingoms patelėms ir laktacijos metu. Kailį reikia apibarstyti milteliais ir įtrinti į odą prieš plauką. Priklausomai nuo parazitų kiekio ir bertų miltelių kiekio, naudojant ilgesnį laiką, pakartotinai reikia gydyti vieną ar du kartus per savaitę.

Jei jau erkė įsisegė…

Erkę reikia ištraukti kuo greičiau, nes jei ji užsikrėtusi kokiu brudu, kuo ilgiau bus įsisegusi, tuo daugiau užkrato gaus šuo. Traukiamos erkės negalima tepti druska, aliejumi ar šiaip kokiais riebalais, ba patepus ji pradės dusti ir į kraują paleis daugiau seilių, kuriose gali būti sukėlėjų. Erkę galima ištraukti rankomis ar pincetu, tam būna ir specialių aparačiukų, jie nėra labai brangūs (Vetviloj pincetas– apie 3,60 lito). Traukiant erkę, ji suimama prie pat šuns odos ir atsargiai sukama prieš laikrodžio rodyklę. Negalima jos traukti per jėga, kadangi odoje gali likti erkės “galvutė”.

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (14) to “Erkės ir šunys”

 1.   Vydmantas
  Balandis 21st, 2009 | 22:03

  Dekiui sio straipsnio autoriui uz labai vertinga info ! Tik butu gerai, kad daugiau zmoniu pasidalintu savo ziniomis ir patyrimu. Kiek zinau, kai kurie is siu preparatu yra toksiski ir gali kenkti gyvunui ar net zmonem, bet nuo eriu butina saugot savo augintini - nes babeziozė siuo metu plinta labai sparciai ir kiekvienais metais daugeja jos sukeltu mirties atveju .

 2.   Anuka
  Balandis 29th, 2009 | 07:44

  :( perskaičiau straipsnį ir pasidarė labai negera. Šuniukui sutampa visi babeziozės simptomai. Laukiu, kol veterinaras pradės savo darbą ir tikiuosi, kad nepavėlavau…

 3.   ruslanas
  Rugsėjis 22nd, 2010 | 21:40

  mano rotveileriui ikando tris erkes ir db turiu problema…

 4.   Hehe
  Rugsėjis 30th, 2011 | 11:18

  Trečioje nuotraukoje visai ne Dermacentor marginatus, net ne tos genties - Ixodes. O ketvirtoj tai jau Dermacentor.

 5.   Daiva
  Balandis 2nd, 2012 | 18:26

  Sveiki, mano suniukuj ikando erke, lb blogai jaucias, slapumas kruvinas, veterinaras pasake kad pasekmes gali but blogos, mano Tobukuj 8 metai ciau ciau, lb jy myliu, nezinau ar isgyvens. Visi kas mylit savo augintinius, saugokit nuo erkiu, kad nebutu taip kaip mano Tobukuj :(

 6.   Aistė
  Balandis 18th, 2012 | 23:23

  Šiandien iš savo šuns ištraukiau 4 įsisiurbusias erkes. Vakar vieną. Kiekvieną dieną randu mažiausiai tris lipančias. BAISU! Rytoj vešiu daryti kraujo tyrimą, kadangi šuo pasidarė apatiškas, lėtas, nežaidžia su kitais šunimis..

 7.   Janina
  Balandis 25th, 2012 | 16:29

  mano Lakis jau gyvena 10metų, kiek erkių per tą laiką jį yra sukandusios ir nieko nebuvo. Va dabar balandžio mėnesį jam įkando ir ta serganti erkė. 4 dienas gulėjo paslikas ,niekaip nesupratau kas darosi. nuvežėm į gydyklą pradėjom gygymą ir šiandie jau jis ėda eina pasivaikščioti. Ačių gydytojui ir tikrai labai reikia saugotis ir pačiam ir vaikus ir savo augintinius

 8.   Lina
  Balandis 28th, 2012 | 18:38

  siandiena istraukiau viena didele erke ir kita maza, mazosios galva liko suns leteneleje, nezinojau ka daryti, tai kazkaip iskrapsciau berods puse galvos, dar matosi likes mazas juodas taskelis. Kaip manote, viskas bus gerai? suniukas paskiepytas ir tt, tik vat po pirmojo pasivaksciojimo lauke jam taip nutiko, kad net 2 erkes pasigavo..

 9.   Regina
  Birželis 13th, 2012 | 10:20

  mūsų Airusyte mirė nuo erkes įkandimo. Nelabai supratom kas jai atsitiko, ji vemdavo ir anksčiau dažnai, buvo jautri, o kai supratome, kad nuo erkes jau niekas nebepadėjo. saugokite savo šuniukus, nes labai skaudu jo netekus.

 10.   Raime
  Birželis 17th, 2012 | 18:48

  Sveiki,na va ir as turejau suni,rotveileri rasau kad turejau nes sendien ryte jis nugaiso ir kaip itariu butent nuo erkiu,simtomai labai panasus i boreliozė,buvau nuvezes pas veterinarus tik maza is tos naudos,suleido vaistu tik jau nebepadejo,na faktas kad suo nebejaunas,jau virs 10 metu buvo jam gal ir tas dar sutrukde

 11. Rugsėjis 24th, 2012 | 16:19

  o ar reikia suniuka skiepyti, kai istraukiai erkute, bet dar nezinai ar ta erkute sirgo???

 12.   Gabriele
  Birželis 5th, 2013 | 07:09

  Sveiki, man 12 metu.Turiu du sunis jorksyro terjera ir nykstukini pinceri, manu kad pinceriukui ikando erke ir simtomai kai kurie sutampa, mes naudojam ir priemones nuo erkiu ankaklius ir lasus,bet tikriausiai nepadeda.Atvaziavome vasarai pas mociute ir stai problema!Nezinau nei ka daryti, nes mociute gyvena kaimeli nuo kurio iki miesto 30min. kelio, o senelis grysta tik po 5 vakare. Tikrai duomiuosi apie sunis ir zinau daug dalyku, taigi man bus tikras isukis pasirupinti ta erke. tikiuosi pades veterinaras ir po kiek laiko tos erkes nebebus.Aciu jus man labai padejote.

 13.   julija
  Spalis 20th, 2013 | 19:48

  sveiki turiu sibiro haski ir ji puola kaskokios kailio erkutes ar kas net nezynau…kas padetu jas isnaikinti gal zynot?

 14.   gitana
  Lapkritis 28th, 2013 | 17:33

  sveiki,as auginu labradora jam 1 m.jam ykando erke ir mazdaug po savaites,suo pasidare liudnas tarsi sunkiai vaiksciotu lyg jam sunku butu judeti.y kiema nesipraso kas keista tik guli.needa, ,iki to buvo labai judrus linksmas.kai slapinosi pastebejau kad jo slapimo spalva lyg kazkokia ruda, oranzine nu kazkokia.is karto tos pacios dienos vakare paskambinau veterinorei ji mus prieme.pirmiausia pamatavo temperatura,ji buvo40.05%padare kraujo tyrima ir ka manot diagnozavo;babeziozė.tai va aciu dievui kad laiku ir neuzdelsta.

Rašyk komentarą