BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar kaulų vėžys paveldimas?

Kaulų vėžio rūšis osteosarkoma - reta, tačiau labai „agresyvi”. Ji sudaro vos 5 proc. visų šunų navikų, tačiau tai labiausiai paplitęs kaulo vėžys (sudaro 85 proc. visų šunų skeleto navikų, dažniausiai „puola” ilguosius kaulus). Be to, šie navikai linkę metastazėmis plisti į kitus organus, dažniausiai plaučius.

Dažniausias požymis - šlubavimas, atsirandantis staiga (po aktyvios veiklos) arba išsivystantis palaipsniui. Geriausia pirminį naviką pašalinti pasirenkant amputaciją kartu su chemoterapijos taikymu.

Osteosarkomos priežastys beveik nežinomos. Navikai gali išsivystyti visuose kauluose - tačiau „mėgstamiausi” yra galūnių, ypač besiribojantys su petimi ar riešu. Kadangi navikai formuojasi netoli augančių kaulo plokštelių, matyt kažkiek įtakos daro augimo tempą lemiantys veiksniai (pvz., maistas). Žinoma ir tai, jog kastruoti šunys osteosarkoma serga dažniau negu „neliesti”. Atrodo, endogeniniai lytiniai hormonai kažkaip daro įtaką kaulų vėžiui, tačiau kaip - vis dar nežinia. Kai kurie tyrimai parodė, kad kiek didesnė tikimybė išsivystyti kaulų vėžiui atsiranda šunims, patyrusiems kaulų sumušimus. Ši liga dažniau pasitaiko tarp kai kurių didesnių veislių (tai trečia pagal dažnumą auksaspalvių retriverių gaišimo priežastis).

Domėdamiesi paveldimu osteosarkomos rizikos veiksniu, mokslininkai palygino trijų skirtingų veislių sergančių bei sveikų šunų genomą.”Svarbiausia, kad radome daug skirtingų rizikos veiksnių kiekvienoje veislėje. Jau žinojom, kad kurtai, rotveileriai ir airių vilkogaudžiai turi didesnę riziką susirgti kaulų vėžiu, o mūsų tyrimo rezultatai tai gali paaiškinti” - sako Emma Ivansson, mokslininkė iš Uppsala Universiteto.

Tyrimas parodė, kad kiekviena veislė turi „savus” rizikos genus, tačiau tie genai sutampa bendruose paplitusiuose ligos mechanizmuose. Kai kurie genai jau žinoti kaip sukeliantys vėžį ir žmonėms, o kiti atrasti visiškai naujai.

Rezultatai rodo, kad kaulų augimo ir formavimosi keliai yra svarbūs ligai atsirasti. Kadangi šunų ir žmonių kaulų navikai labi panašūs, tikimasi, kad šunų tyrimai padės geriau suvokti, kaip osteosarkoma vystosi žmonėms.

Parašyta remiantis Variety of Genetic Risk Behind Bone Cancer in Dogs; 12 gruodž. 2013

Rodyk draugams

Naujesnis puslapis »