BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Būsimiems “veisėjams “

Norite būti selekcininkas? Norite kergti savo kalę? Jūs žinote, ko galima tikėtis, jei viskas eisis gerai. Jūsų mergytė pateiks jums pluoštelį džiaugsmo. Ji rūpinsis mažyliais, kol šie bus pakankamai suaugę, kad būtų galima juos nujunkyti. Jūs ir jūsų šeima turės daug džiaugsmo žiūrėdami ir žaisdami su šiomis žaviomis lėlytėmis, o kai ateis laikas, jie visi (o gal vieną kokį pasiliksite sau) iškeliaus į naujus namus, kur visą gyvenimą nugyvens kaip mylimi ir branginami kompanionai.

Tačiau ar susimąstėte, ką darysite, jei kas nors eisis blogai? Čia rasite išvardytas vos kelias problemas, visos jos – straipsnio autorės L.Turner ar jos pažįstamų asmeninė patirtis. Tai nėra atskiri, reti incidentai - kiti veisėjai šį sąrašą gali tęsti ir tęsti.

Mokinkitės iš kitų klaidų. Leiskite veisimu užsiiminėti tiems, kurie žino, ką daro, ko galima tikėtis ir turi pakankamai patirties.

Kas gali atsitikti veisimo metu

Veisimui atrinktas patina šuo serga lytiškai plintančia liga (taip, šunys taip pat jomis serga) ir perduoda ją jūsų kalei. Ji ne tik negali pastoti – jūs mokate didžiausias sąskaitas veterinarui, o kalė galų gale tampa sterili ir nebegali susilaukti palikuonių.

Jūsų mielosios partneris nepatyręs. Kai abu šunys „susirakina“, jis nusprendžia iš kiemo išvyti kaimynų katę. Jis raunasi paskui katę, jo varpa atsipalaiduoja ir sukelia kalei kraujavimą kalės viduje.

Jūsų kuklioji mergina nusprendžia, kad nenori poruotis su tuo padaru, kuris parinktas be jos žinios. Ji kanda jam į skruostą, visur pilna kraujo. Patinas atkeršija savo dantis suleisdamas jai į kairę akį.

Jūs paliekate savo kalę pas patino savininką, kadangi veisimas neina taip gerai, kaip tikėtais. Tiesą sakant, viskas tęsiasi jau tris valandas - ir nieko neįvyko. Patino savininkas abu šunis palieka kieme. Kažkoks kitas lauke lakstęs šuo (greičiausiai itin atkaklus taksas ar mišrūnas) įsibrauna vidun ir „nujoja“ jūsų kalę.

Jūs patino savininkui sumokate 250 – 1000 dolerių. Po 2 mėnesių sužinote, kad kalė „tuščia“ ir laukiate dar 4 mėnesius, kad vėl pabandytumėt. Žinoma, vėl nepasiseka ir laukiate dar 4 mėnesius. Jūs nusprendžiate pabandyti kalę „suleisti“ su kitu patinu ir prarasti pinigus.

Kalė sėkmingai susiporuoja. Grįžtate su ja namo ir išleidžiate į kiemą. Po kiek laiko pajuntate kažką įtartino. Išbėgęs laukan pamatote, kad jūsų mergaitė susiporavo su kaimynų patinu. Šuniukams teks daryti DNR testus.

Kalė sėkmingai susiporuoja. Parsigabenate ją namo ir paleidžiate kieman. Ji vis dar rujoja ir dairosi į kitus patinus. Jūs nematote, kad kaimynų mišrūnas netyčia su ja susiporavo. Gimsta jaunikliai, kurie atrodo įtartinai. Jūs pasikviečiate patino savininką, kad šuniukams būtų padaryti testai (jūsų sąskaita). Paaiškėja, kad turite mišrūnų vadą. Ką daryti su tais, kurie jau parduoti?

Arba sužinojęs, kad kalė susiporavo su kaimynų mišrūnu, nutraukiate nėštumą ir kitą kartą pasiryžtate būti atsargesnis. Bet po kelių savaičių jūsų kalė labai suserga, kadangi dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo išsivystė gimdos infekcija. Kalei piometra, reikalinga visiška histerektomija (gimdos pašalinimo operacija). Veisimo planai griūva, kalės gyvybei, jei nebus operuota, gresia didelis pavojus.

Kas gali atsitikti gimdymo metu

Šuniukai per dideli. Kalei nepavyksta pagimdyti, šuniukai nugaišta, ji nuo jų yrančių kūnelių pasigauna infekciją.

Šuniukai gimsta „ne ta puse“ ir paskęsta vaisiaus apvalkaluose.

Pirmasis šuniukas yra didelis ir drūtas. Kai jis pradeda „eiti“, kalei skauda, ji cypia. Jums nespėjus ko nors imtis, šuniuką ji stveria dantimis ir nužudo.

Šuniukas įstringa. Nei kalė, nei jūs negalite jo ištraukti. Keliaujate pas veterinarą. Jūsų laukia neatidėliotina operacija, žinoma, 3 val. nakties pačiame Kalėdų įkarštyje.

Šuniukas eina „ne ta puse“ ir sausas (jį saugojęs vaisiaus apvalkalas trūkęs). Jis įstringa. Kalė stengiasi jam padėti dantimis tempdama užpakalines kojas. Šuniuko galva ir pečiai įstringa. Kalė vis dar tempia jį už kojų. Nuo kojų nusineria oda ir mėsa, lieka tik kaulai.

Negyvas šuniukas įstringa gimdymo kanale, o kalė labai stengiasi pagimdyti, gimda plyšta, kalė kraujuoja ir nugaišta pakeliui pas veterinarą.

Kas gali atsitikti iškart po gimdymo

Kalė neturi jokių idėjų, ką reikia daryti su šuniukais, numeta juos, palieka vienus ir nueina ar nepadeda jiems išsiropšti iš maišelių.

Kalė užmeta žvilgsnį į šuniukus, nusprendžia, kad jie - maži bjaurybės ir bando juos uždusinti.

Kalė tampa pernelyg entuziastinga, ji energingai laižo mažylius, pažeidžia virkštelę, ši pradeda kraujuoti, o kraujo srovės jums nepavyksta sustabdyti. Arba virkštelę ji traukia pernelyg stipriai – taip stipriai, kad galų gale turite dėžę, pilną mažų besispardančių šunyčių su išvirtusių skrandžių raizginiu. Žinoma, juos visus būtina užmigdyti.

O ką daryti, jei dėl kokio nors hormonų sutrikimo kalė staiga pradeda agresyviai ginti šuniukus arba visai jais nesirūpina?..

Kai kalę vedate laukan, pastebite kažką kyšant jai iš makšties. Paaiškėja, kad jai išvirto gimda, kurią tenka pašalinti.

Kas atsitiks, jei galvosite, kad viskas yra gerai

Vienas ar daugiau šuniukų įkvėps skysčių gimdymo metu, jiems išsivystys pneumonija ir mažyliai žus per artimiausias 36 valandas.

O jei kalei pritrūks pieno?.. Jūs prarasite 3 iš 4 savo šuniukų, kol suprasite, kas yra negerai. Galų gale likusį kūdikėlį turėsite maitinti kas dvi valandas, dieną ir naktį. Po kelių dienų mažylis pasigaus infekciją ir nugaiš.

Šuniukai pradės silpti, du prarasite. Likusius maitinsite buteliuku. Jie dus ir springs nepaisant visų jūsų pastangų išvalyti kvėpavimo takus nugaiš ant jūsų rankų.

Jūsų kalei išsivystys mastitas.

Jūsų kalei išsivystys gimdos infekcija dėl nepasišalinusios placentos. Pakils jos temperatūra. Jūs nuvešite ją pas veterinarą, kuris praneš, kad norint išgelbėti gyvybę kalę būtina sterilizuoti. Po operacijos paaiškės, kad infekcija perėjo į kraują. Užkrėstas pienas nužudys visus šuniukus, kalė nugaiš sekančią dieną.

Šuniukams viskas bus gerai, tačiau po gimdymo kalei sutriks hormonų pusiausvyra. Ji taps „baimės kandiku“ ir kandžios bet ką, kas bandys ją paliesti.

Mama ir šuniukai atrodo gerai, mažyliams jau keturios savaitės. Tačiau vieną dieną vienas šuniukas dingsta. Viską apieškote, tačiau mažylio nerandate. Po kelių dieną dingsta dar vienas. Ir dar vienas. Jūs negalite suprasti, kaip gali prapulti specialioje dėžutėje laikomi šuniukai. Dar vieną rytą pastebite, kad kalė čepsi. Ji surijo paskutinį mažylį.

Kas bus, kai išdalinsite šuniukus

Šuniuką jūs atiduosite draugams. Jie išvyks į darbą, o jų tvora bus sulūžusi. Į kiemą įsibraus kitas šuo ir nudaigos mažylį. Jūsų draugas jums paskambins ir papasakos apie mažą vargšą mažylį, tada paklaus, kada vėl turėsite šuniukų.

Parduosite šuniuką pažįstamui. Kitą kartą jį sutikęs paklausite, kaip sekasi šuniukui. Jis pasakys, kad šunytis sutepė naują kilimą ir buvo iškraustytas į lauką.

Jūs parduodate šuniuką draugui už gerą kainą ir išsimokėtinai. Po pusės metų draugas persikelia į butą ir paprašo šunį priimti atgal. Šunį jus paimate, mokėjimai sustoja. Paaiškėja, kad šuniukas bailus, nesocializuotas ir nedresuotas. Dar metus sugaištate jį auklėdami ir mokindami, kad galėtumėte parduoti.

Parduodate šuniuką į puikius namus. Jis mylimas, laikomas šeimos nariu. Deja, veterinaras jam nustato širdies ūžesius (jūsų veterinaras prieš parduodant šuniuką nieko nerado). Savininkai myli šuniuką ir siekia jam gero. Jam atliekama brangi operacija, savininkai iš jūsų bando prisiteisti gydymo išlaidas. Jie laimi, nes jūs nesudarėte sutarties, numatančios sąlygas, garantijas ir kaip selekcininkas esate atsakingas už šuniuko genetinę sveikatą.

Jūs atiduodate šuniuką savo motinai. Ji labai sujaudinta. Po dviejų metų mažyliui atsiranda problemų – pasireiškia keisti simptomai, jis kankinasi. Gydymams sukišus daugybę pinigų, paaiškėja, kad gyvūnas kenčia nuo kokios nors paveldimos ligos. Galbūt ji paveldėta iš jūsų kalės, nes apie linijas nieko nežinote.

Vienas mylimus namus pasiekęs šuniukas apibūdinamas kaip nesocialus, nedresuojamas ir destruktyvus, jis grįžta atgal ir dar pareikalaujama apmokėti sąskaitas.

Viena mylinti pora paskambina ir praneša, kad yra labai nusiminusi, kadangi šuniukui sunki klubo sąnario displazija. Jie pasidomi, ką planuojate daryti. Jūs turite sterilizuoti savo kalę.

Pardavimas

Jūs įdedate skelbimą į vietinį laikraštį įprasta kaina. Gaunate tik du atsakymus ir nieko neparduodate. Jūs sumažinate kainą per pusę ir įdedate reklamą į dar tris leidinius, kas jums, savaime suprantama, pakankamai kainuoja.

Keli žmonės pasidomi apie prieš veisimą atliktus sveikatos tyrimus bei kiek turėjote vadų. Jūs atsakote jiems, kad jūsų šunys sveiki ir kad galite gauti dokumentus. Skambinantieji jums mandagiai padėkoja ir padeda ragelį.

Šuniukams jau 4 mėnesiai, jie dideli, daug ėda, loja ir erzina kaimynus, kurie dėl triukšmo iškviečia policiją. Sumokate 150 dolerių baudą.

Jūsų kaimynai taip pat paskambina Maisto ir veterinarijos tarnybai, šie apžiūri, ar gerai rūpinatės šuniukais. Jūs praeinate patikrinamą, tačiau patiriate daug streso.

Galų gale jūs išdalinate šuniukus, tačiau vis dar mokate 1200 už reklamą ir 600 veterinarui.

Po viso šito paklauskite savęs „Ar jaučiuosi geriau? Ar tai ir yra veisimas?“

pagal Laura Turner straipsnį

Rodyk draugams

Naujesnis puslapis »