BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Džokas iš Bušveldo

Kažkada rašiau apie vieną laaaabai seniai matytą filmą, kuris buvo kaip ir mano meilės stafams ir panašiems į juos šunims pradžia. Galų gale vienas geras žmogus šiek teik pajudino tojo filmo paieškos reikaliuką… ir štaaaaai jūsų dėmesiui: Bušveldo Džokas. Jock of the Bushveld.

Praėjusiame amžiuje daugybė aukso ieškotojų iš viso pasaulio traukė į Pietų Afriką (kurioje laukiniai žvėrys vis dar bastėsi be priežiūros, o kiekviena saulėlydis atnešdavo naują nuotykį) ieškoti laimės. Su savimi jie gabendavosi ir gyvūnus – šunys šildydavo ir saugodavo šeimininkus šaltomis naktimis, padėdavo medžioklėje… įsigyti gerą šunį, tinkamą tokioms sąlygoms, pakankamai fiziškai stiprų, nereiklų, ganėtinai savarankišką, kad nežūtų gamtos platybėse, ir turintį stiprius nervukus būdavo sunku. Džokas buvo Stafordšyro bulterjeras (knygoje vadinamas tiesiog bulterjeru), gimęs apie 1880 metus šiandieninio Krugerio Nacionalinio parko teritorijoje. Šuniukas buvo brokuotas – per mažas, per silpnas ir kentėjo vieno iš savo broliukų išpuolius, tad savininkas ruošėsi jį nuskandinti kibire, tačiau tuo metu kaip tik pasipainiojęs Percy Fitzpatrick (1862 – 1931) mažylį išgelbėjo. Atrodo, Džokas už šią pagalbą buvo itin dėkingas – stafbulis pagarsėjo ištikimybe savo šeimininkui ir lydėjo jį visose kelionėse. Turbūt nei veisėjas, nei pats šeimininkas nesitikėjo, kad mažas neūžauga išaugs į didelį ir bebaimį šunį, apie kurį bus pasakojamos legendos…

Percy

Percy dirbo sandėlininku, žvalgytojų padėjėju, žurnalistu, jaučių vežimų važnyčiotoju, vėliau įsiliejo į politikos pasaulį, tuo pačiu pakankamai rūpinosi Afrikos gamta. Beje, jis pagarsėjo ir tuo, kad prisidėjo prie 1895 – 1896 metų mėginimų nuversti Pietų Afrikos vyriausybę, buvo kaltintas tėvynės išdavimu, o vėliau išteisintas – 1902 metais P. Fitzpatrick įšventintas į riterius. Percy su draugu George Fullerton vienoje vietoje įrengė stovyklą, pavadintą „Rojaus stovykla“. Nors savo knygoje apie ją ir rašė, niekas tiksliai nežinojo, kur ji yra. Tik po šimtmečio dviejų kilometrų į šiaurės rytus nuo Graskop miesto atstumu minėtoji stovykla rasta.

“Rojaus stovykla”

Bene daugiausiai afrikiečių pagarbos Džokas sulaukė dėl didelės stafbuliškos drąsos. Džokas Percy padėdavo medžioklėje, pasakojama, kad kartą jis įveikė babuiną. Po nelaimingo atsitikimo, kuomet jam įspyrė antilopė kudu, šuo prarado klausą. Vėliau Džokas atiteko kitam šeimininkui, Tom Barnett, kuris netyčia jį nušovė, supainiojęs su benamiu šunimi, pjovusiu naminius paukščius.

Ponas Percy susirado žmoną ir su ja susilaukė 4 vaikų. Jiems jis dažnai pasakodavo apie savo gyvenimą drauge su stafbuliu. Geras jo draugas R. Kiplingas išgirdo šias istorijas ir įkalbėjo Percy parašyti knygą. Vyrukas paklausė draugo ir 1907 metais Pietų Afrikoje jau buvo galima įsigyti „Jock of the Bushveld“. Knyga buvo nepaprastai populiari ir tais pačiais metais teko ją perspausdinti dar keturis kartus (iki šių laikų pasirodė jau 91 leidimas). Knyga įgijo Pietų Afrikos literatūros klasikos statusą, apdovanota kaip geriausia to krašto knyga vaikams ir buvo išversta į kitas kalbas. Šiuo metu „Jock of the Bushveld“ laikoma ir klasikine knyga apie gyvūnus.

Jock Afrikoje toks garsus, kad pirmasis Krugerio parko safario namelių kompleksas pavadintas jo vardu. Prieš Barberton rotušę Mpumalangoje stovi statula, vaizduojanti drąsųjį ir ištikimąjį šunį. kai 1992 metais apie Džoką sukurtas kino filmas, tačiau jis nebuvo labai populiarus – greičiausiai dėl liūdnos pabaigos. 1995 metais (skirtingi šaltiniai dėl šios datos labai nesutaria, kai kur teigiama, kad net 1999) pasirodė kitas filmas apie Jocką, šį kartą su laimingesne pabaiga.

Pats filmas iš tiesų nėra ypatingas, tačiau tai puiki istorija šeimai (ypač vaikams) apie „vyrą ir jo šunį“, vaizduojanti sunkų to meto gyvenimą ir leidžianti pasigrožėti Afrikos peizažais (šie vaizdeliai netgi leidžia nekreipti dėmesio į pakankamai lėkštą filmo herojaus meilės istoriją). Bene didžiausias filmo pliusas – šuo rodomas natūralus, be dirbtinio sentimentalumo ir neegzistuojančių, bet taip mėgstamų kine, protinio pajėgumo išraiškų. 

Rodyk draugams

Naujesnis puslapis »